OŻB, przy pomocy środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zrealizowała projekt WKP_1/2.4.1/4/2006/21/113
„Modernizacja instalacji odpylania baterii żeliwiaków z zimnym dmuchem w celu dostosowania do wymogów pozwolenia zintegrowanego oraz NDT w Odlewni Żeliwa Bydgoszcz
Sp. z o. o.”realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, Priorytet 2: „Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw”, Działanie 2.4: „Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska”.
Do odpylania gazów poreakcyjnych z żeliwiaków pracujących na przemian zastosowano suchą metodę odpylania. Cała instalacja odpylająca składa się z następujących elementów:
- Zabudów części górnych żeliwiaków zamykanych automatycznie uchylnymi klapami;
- Instalacji rurowej wyposażonej w przepustnice sterowane automatycznie służące do przełączania ciągów z odpowiednich żeliwiaków oraz czerpnie dosyłające zimne powietrze do spalin;
- Chłodnicy gazów odciągowych;
- Baterii cyklonów;
- Filtra workowego;
- Wentylatora wyciągowego;
- Komina
Etap 1
Gazy brudne pobierane są znad okien wsadowych w kominach żeliwiaków i następnie przechodzą przez instalację rurową, w której następuje wymieszanie spalin z zimnym powietrzem i schłodzenie gazów do 500ºC oraz odprowadzenie spalin do chłodnicy gazów odciągowych.
Etap 2
Zadaniem chłodnicy jest obniżenie temperatury spalin z 500ºC do 130ºC. Chłodnica rurowa stanowi pierwszy stopień odpylania. Zakończona jest zsypem zamkniętym przepustem dwuklapowym. Przepływ powietrza studzącego jest wymuszony za pomocą wentylatorów osiowych.
Etap 3
Pomiędzy chłodnicą a filtrem umieszczona jest bateria cyklonów. Bateria cyklonów przede wszystkim zabezpiecza filtr przed niedopalonymi pyłami i żarzącymi się iskrami.
Etap 4
Kolejnym elementem instalacji jest filtr workowy, dobrany dla maksymalnego przepływu gazu 41.500 m3/h i maksymalnej temperatury 130ºC. Filtr zakończony jest dwoma zsypami zamkniętymi śluzami szczelinowymi oraz posiada regenerację sprężonym powietrzem. Jako materiał filtracyjny wykorzystywany jest syntetyczny filc igłowany, odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Ze względu na podwyższoną erozyjność gazów odciąganych materiał filtracyjny został poddany obróbce powierzchniowej zwiększającej wytrzymałość worków.
Etap 5
Pyły z wszystkich urządzeń odpylających są wysypywane do worków typu Big Bag, a następnie wywożone na składowisko.