ODLEWNIA ŻELIWA BYDGOSZCZ

HISTORIA FIRMY

1901

Odlewnia Żeliwa Bydgoszcz Sp. z o.o., jest firmą z wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Pierwsze wytopy robiliśmy już na początku ubiegłego stulecia, w 1901 roku.

W pierwszych latach specjalizowaliśmy się w wykonywaniu odlewów części do lokomotyw.

1975

Po gruntownej modernizacji, w 1975 roku, odlewnia została przystosowana do produkcji wstawek hamulcowych. Od tej pory staliśmy się ekspertami w tej dziedzinie. Nowatorskim rozwiązaniem było innowacyjne zastosowanie wstawek hamulcowych z dylatacjami. Z satysfakcją stwierdzamy, że obecnie w Polsce używa się wyłącznie takiej technologii.

2000

W 2000 roku jako pierwsi wśród producentów wstawek uzyskaliśmy certyfikat jakości ISO, a także homologację kolei francuskich SNCF i belgijskich SNCB, a w roku 2008 także kolei rosyjskich RŻD.

2002

W 2002 roku dołączyliśmy do grona jedenastu przedsiębiorstw, które wchodzą w skład niemieckiego Holdingu DIHAG z siedzibą w Essen. Dzięki temu firma uzyskała dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technicznych oraz pomoc wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.

O wysokiej jakości wykonywanych przez nas odlewów świadczy wystawione przez Główny Urząd Kolejnictwa (aktualnie Urząd Transportu Kolejowego) bezterminowe świadectwo dopuszczenia do eksploatacji.